RADIOGRAFER MED BEREDSKAPSVAKTER
Bør få pensjon ut fra faktisk inntekt
For mange radiografer utgjør variable tillegg en betydelig del av lønnen. Det er ikke uvanlig med summer opp mot 200 000 i året, hvilket utgjør mer enn 30 prosent av grunnlønnen. Når disse tilleggene ikke inngår i pensjonsberegningen, er konsekvensen lavere pensjon enn det som ville vært rimelig ut fra den totale inntekten.
I fjor bestemte Høyesterett at to pensjonerte kapteiner hadde krav på bedre pensjon fra staten.
Saken handlet om hvordan Forsvaret har beregnet pensjon for ansatte som har hatt store variable tillegg som del av inntekten sin. Når slike tillegg ikke tas med i pensjonsgrunnlaget, blir pensjonen langt lavere enn den faktiske inntekten gjennom arbeidslivet skulle tilsi.
Dommen var basert på en konkret tolkning av bestemmelsene i Statens pensjonskasse og tariffavtalen i staten. Den er derfor ikke direkte overførbar til andre tariffområder, heller ikke nødvendigvis til andre ansatte i staten.
Men dommen er prinsipielt viktig langt utover dette.
For mange radiografer utgjør variable tillegg en betydelig del av lønnen. Det er ikke uvanlig med summer opp mot 200 000 i året, hvilket utgjør mer enn 30 prosent av grunnlønnen. Når disse tilleggene ikke inngår i pensjonsberegningen, er konsekvensen lavere pensjon enn det som ville vært rimelig ut fra den totale inntekten.
Særlig gjelder dette radiografer som går i uforutsigbare og belastende beredskapsordninger døgnet rundt, året rundt. Ved slike vaktordninger har radiografene plikt til å møte på sykehuset innen 30 minutter etter innkalling. Beredskapsvaktene kommer i tillegg til ordinær arbeidstid. Dette medfører at arbeid som utføres på vakt, defineres som overtid. Slik reglene er i dag, inngår ikke overtid i pensjonsgrunnlaget.
Vårt syn er at dette ikke holder. Beredskapsordningene bør anses som del av radiografenes ordinære stillinger. Det er knapt mulig å inneha disse stillingene uten å inngå i vaktordningene. Radiografene som inngår i ordningene, kan heller ikke oppfylle sine forpliktelser i arbeidsforholdet, uten at det utløses betaling for vaktarbeid.
Grunnlaget for beredskapsavtalene er gjerne avtaler om unntak fra arbeidstidsbestemmelsene i arbeidsmiljøloven. Slik at selv om det er arbeid som går utover ordinær arbeidstid, bør det anses som arbeid som er del av radiografenes ordinære stillinger.
Grunnlaget for pensjon bør være den fulle, faktiske inntekten. Slik reglene praktiseres i dag, er det liten sammenheng mellom lønn og pensjon.
NRK Dagsrevyen hadde et innslag om NRFs syn på dette temaet 1. juli, se det her: https://bit.ly/3ReG6oA